Nicolae Oprea
730 vizualizări 30 dec 2019
Acreditarea Spitalului Floreasca, suspendată de ANMCS
 
Acreditarea Spitalului Floreasca din Capitală a fost suspendată, luni, de Autoritatea Naţională de Management al Calităţii în Sănătate (ANMCS), ca urmare a faptului că o pacientă de 66 de ani a ars pe masa de operaţie, potrivit unui anunţ făcut de instituţie.
 
 
Moldovan (Ministerul Sănătăţii): Biocidul se folosea pentru spălarea mâinilor chirurgului.
 
Horaţiu Moldovan, secretar de stat în Ministerul Sănătăţii, a declarat la Spitalul Floreasca faptul că biocidul folosit la intervenţia femeii care a ars în sala de operaţii trebuia folosit pentru spălarea mâinilor şi nu pentru dezinfectarea pacientului.
„Este un biocid aprobat pentru a fi folosit în România, dar este un biocid care se foloseşte pentru spălarea chirurgicală a mâinilor chirurgului şi a mâinilor personalului. Nu este un biocid destinat dezinfecţiei tegumentare a pacientului. Aceasta este diferenţa. Nu avem explicaţie pentru ce a fost folosită substanţa. Am controlat şi Spitalul Floreasca era dotat cu substanţele necesare şi indicate în acest sens”, a declarat la Spitalul Floreasca Horaţiu Moldovan, secretar de stat în Ministerul Sănătăţii.
 
Potrivit acestuia, toţi medicii implicaţi au dat declaraţii, cu excepţia medicului aflat în concediu, doctorul Vâlcea.
 
„Am vorbit cu managerul spitalului de mai multe ori. Explicaţia pe care mi-a dat-o pentru că nu a anunţat Direcţia Sanitară, Ministerul Sănătăţii, fiind un eveniment santinelă care trebuia anunţat, a fost că a dorit să declanşeze întâi anchetă internă”, a mai spus Moldovan.
 
Cu o zi în urmă, secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii a precizat că incendiul s-a produs după ce bisturiul electric a fost folosit cu un biocid, deşi instrucţiunile aparatului interzic această combinaţie.
 
Constatările ministrului Sănătăţii în cazul de la spitalul Floreasca: Protocoalele nu au fost respectate

Ministrul Sănătăţii, Victor Costache, a spus, luni, după vizita pe care a făcut-o la Spitalul Floreasca, că protocoalele nu au fost respectate în ce priveşte raportarea incidentului din sala de operaţie, în urma căruia o femeie în vârstă de 66 de ani a murit.

Ministrul Costache a fost prezent, luni, la Spitalul Floreasca, pentru a avea o discuţie cu managerul şi directorul medical al unităţii sanitare. La ieşirea din spital, ministrul a fost întrebat de jurnalişti dacă există protocoale în ce priveşte raportarea cazurilor precum cel al pacientei de 66 de ani, care a fost arsă pe masa de operaţie.

„Protocoalele nu au fost respectate. Există nişte protocoale standard care sunt elaborate de către ANMCS (Autoritatea Naţională de Management al Calităţii în Sănătate - n.red.). Este un eveniment deosebit de grav, un eveniment santinelă, un eveniment care nu trebuie să se întâmple niciodată şi care trebuie raportat imediat. Aceste evenimente sunt, din fericire, deosebit de rare. (...) Nu sunt muşamalizate pentru că nu pot fi muşamalizate”, a spus Victor Costache.

Sursa citată a adăugat că luni s-a întâlnit „doar cu o parte din echipa spitalului”.

„Ne-am întâlnit cu managerul şi cu directorul medical. Mai sunt multe întrebări de pus care vor fi puse de către colegii noştri din Corpul de control. (Dr. Beuran - n.red.) a fost audiat de către Corpul de control şi de Inspecţia Sanitară de Stat. (...) Echipa noastră va finaliza ancheta la începutul săptămânii viitoare şi vom organiza o conferinţă de presă”, a mai spus Costache.

Ministrul Sănătăţii a explicat şi faptul că imaginile surprise în sala de operaţie sunt analizate cu atenţie şi „au fost deja vizualizate de mai multe ori”.

Conform sursei menţionate, în astfel de intervenţii chirurgicale nu se foloseşte dezinfectant pentru mâini, Costache precizând că „erau cantităţile absolut necesare de produse dezinfectante de toate tipurile în spital”.

Anterior vizitei la spital, ministrul Sănătăţii a anunţat tot luni, în şedinţa de Guvern, că există un raport preliminar realizat de Corpul de Control şi l-a asigurat pe prim-ministrul Ludovic Orban că „responsabilii vor fi sancţionaţi conform legii”.

„Din păcate, după cum ştiţi, pacienta a decedat ieri seară, şi vrem să transmitem condoleanţele noastre familiei îndurerate. Deja avem un raport preliminar al Corpului de Control care denotă o cascadă de nereguli deosebit de grave şi vreau să vă asigur că vom face totul ca acest gen de eveniment revoltător să nu se mai întâmple într-u spital din România şi să vă asigur că echipele noastre lucrează pentru aflarea adevărului”, a declarat Victor Costache, la începutul şedinţei de luni a Guvernului.

 

Serviciul Omoruri al Poliţiei Capitalei a deschis un dosar penal de ucidere din culpă după ce femeia care a ars pe masa de operaţii de la Spitalul Floreasca a murit duminică seară.

Ştire iniţială

Victor Costache a ajuns la Spitalul Floreasca, unde Corpul de Control al Ministerului Sănătăţii efectuează anchetă după ce pacienta de 66 de ani, care a ars pe masa de operaţii, a murit.

De altfel, ministrul Sănătăţii a anunţat tot luni, în şedinţa de Guvern, că există un raport preliminar realizat de Corpul de Control şi l-a asigurat pe prim-ministrul Ludovic Orban că „responsabilii vor fi sancţionaţi conform legii”.

„Din păcate, după cum ştiţi, pacienta a decedat ieri seară, şi vrem să transmitem condoleanţele noastre familiei îndurerate. Deja avem un raport preliminar al Corpului de Control care denotă o cascadă de nereguli deosebit de grave şi vreau să vă asigur că vom face totul ca acest gen de eveniment revoltător să nu se mai întâmple într-u spital din România şi să vă asigur că echipele noastre lucrează pentru aflarea adevărului”, a declarat Victor Costache, la începutul şedinţei de luni a Guvernului.

Serviciul Omoruri al Poliţiei Capitalei a deschis un dosar penal de ucidere din culpă după ce femeia care a ars pe masa de operaţii de la Spitalul Floreasca a murit duminică seară.

Citește și: